FORÅRSRETREAT PÅ KIRSEBÆRGÅRDEN I ODSHERRED 28-30 Marts

BEVÆG IND I FLOW STATE

FORÅRSRETREAT PÅ KIRSEBÆRGÅRDEN I ODSHERRED

Forkælelses- og bevægelsesretreat I Odsherred d. 28.- 30. marts 2025
Rejs ind i en dybere tilstand af “VÆREN” gennem krop, bevægelse, skriveøvelser, ord, meditation, åndedræt, sauna, søvn, fællesskab og god, nærende mad.

Det bliver både sveddrypende, roligt, dybt og virkelig dejligt!

FORÅRSRETREAT
3 dage/ 2 overnatninger med Yoga, meditation, åndedræt, conscious dance, hvile, sauna, kiggen indad -og udad, god mad, fællesskab, natur og fordybelse.

I dagene 28. -30. Marts, på Kirsebærgården i Odsherred, blot 1 times tid fra Kbh, bevæger vi os ind i en tilstand af FLOW STATE ved at bevæge os indefra og ud, gennem bevægelse, ord og handlinger.

NYHED:

Jeg har inviteret Cathrine Skafte med på turen som vil faciliterer “Åndedræt & meditation” og tilbyde kropsbehandlinger på Kirsebærgården til en “retreat pris”

Cathrine er sygeplerjerkse, kropsterapeut og åndedrætsterapeut.

Programmet:

Vi åbner retreatet ved aktivere fundamentet gennem grounding og dybde. Vi kommer helt hjem i os selv. Fysisk og mentalt.

Dagen efter bevæger vi os hen imod Flow state. Vi åbner for større bevægelsesfrihed, ekspansion, energi og “space” og lander eftermiddagen med 2 timers åndedræt og meditation.

Sidste dag kæder vi dagene sammen og du vil opleve at “hvile” i bevægelse.

Alt sammen støttet af sauna, fælleskab, delinger, søvn, natur og god mad.

Fredag 28/3
Ankomst og tjek ind fra kl. 15.00
16.00 – 18.00 Praksis hvor vi lander og omstiller os.
18.30-19.30 Aftensmad
20.00-21.00 Sauna

Lørdag 29/3
8.00 Let morgenmad
9.00-12.00 Somatic, Yoga & Conscious Dance – delinger,.
12.30-14.30 Frokost og egen tid
14.30-16.00 Sauna og gus
16.30-18.30 Åndedræt og meditation
19.00 Aftensmad
Aften: Spil, samvær eller ro og reflektion, sauna hvis man ønsker.

Søndag 30/3
8.00 Let Morgenmad
9.00-12.00 Vi binder trådene sammen i en 3 timers lang praksis
12.00-13.00 frokost og afsked

Kirsebærgården har en dejlig sauna, som vi har fuld adgang til, vidunderlig vegetarisk mad og skønne lyse værelser.

Du kan booke enkelt, dobbelt eller firmandsværelse fra 3.600,-

Der arrangeres samkørsel for dem som ønsker det.

Se mere om stedet og faciliteterne på Kirsebærgårdens hjemmeside: https://kirsebaergaarden.com

Om Charlotte:
Charlotte Larsson er uddannet danseformidler fra Skolen for Moderne Dans/ Statens scenekunstskole, certificeret Yoga Instruktør, Yin Yoga instruktør, Ecstatic Dance facilitator, Living Yolates, Dancing Yolates Instruktør. Hun er desuden Shake the dust facilitator og har fordybet sig i “integrative dance therapy”. Charlotte er lige nu igang med 200+ timers uddannelse i “Authentic Flow”.

Charlotte har desuden studeret 1 års psykologi i Frankrig og har en Bachelor i Teatervidenskab fra KUA med speciale i den fysiske krop og scenisk nærvær.

Cathrine Skafte:

Cathrine er uddannet kropsterapeut, åndedrætsterapeut, sygeplejerske og indehaver af “Dit Enerum”.

Kathrine har speciale indenfor håndtering af stress og traumer og guider i åndedrætsklasserne ind i øvelser som bidrager til en skærpelse af sanserne, mere mental klarhed, ro til nervesystemet og følelsen af at få et indre brusebad. Øvelsen gør kroppen mere basisk, styrker immunforsvaret, slipper smerter, inflammation og stresshormoner.